Nierafinowane oleje roślinne są cennym składnikiem kosmetyków naturalnych. Mogą służyć do produkcji mydeł, ale nie tylko, ponieważ dobrze znane i sprawdzone jest ich dobroczynne działanie na skórę twarzy, ciała i włosy.
Bezpośrednia pielęgnacja skóry i włosów olejami roślinnymi nazywana jest olejowaniem.
Jak oleje roślinne działają na skórę?
Dzięki temu, że oleje roślinne zawierają cały szereg cennych składników odżywczych, nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin, a ich konsystencja i struktura bywa bardzo zbliżona do ludzkiego sebum, świetnie pielęgnują skórę.
Oleje delikatnie i skutecznie oczyszczają twarz z kurzu, makijażu i nadmiaru sebum, dzięki zasadzie rozpuszczania się tłuszczów w tłuszczach. Nie naruszają przy tym równowagi hydrolipidowej skóry ani jej naturalnego pH, utrzymując odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Nie pozbawiają skory naturalnego sebum, które działa ochronnie. Zbyt częste i radykalne oczyszczanie skóry twarzy z sebum, prowadzi do jego wzmożonej produkcji, co sprawia, że stan skóry może się pogorszyć. Stosowanie olejów roślinnych zapobiega takim powikłaniom.
Należy pamiętać, że oleje pomagają zatrzymać wodę w naskórku, zapobiegając wysuszeniu skóry, natomiast same w sobie nie dostarczają skórze wody – taką rolę nawadniającą pełnią tzw. humektanty, tj. gliceryna, kwas hialuronowy, aminokwasy czy mocznik. Dlatego wraz z olejowaniem dobrze jest stosować krem lub serum nawilżające.
Efekty olejowania skóry twarzy
Odpowiednio dobrane do rodzaju cery oleje, wywołują szereg pozytywnych efektów:
- oczyszczają skórę, odblokowują pory, zmniejszają ilość widocznych zaskórników
- eliminują przesuszenie skóry, dając efekt nawilżonej, miękkiej i gładkiej cery
- łagodzą podrażnienia i stany zapalne
- wyrównują kolor skóry i zmniejszają widoczność przebarwień
- poprawiają elastyczność i jędrność skóry, wygładzają i regenerują
- regulują ilość produkowanego przez skórę sebum
- codzienny masaż skóry twarzy olejami, wspomaga relaks i redukuje codzienny stres
W jaki sposób olejować skórę twarzy?
Olejowanie twarzy najlepiej poprzedzić przemyciem twarzy wodą lub rozpyleniem hydrolatu, choć nie jest to konieczne. Stosujemy olej lekko ogrzany w dłoniach i wcieramy go masując twarz kolistymi ruchami. Dla lepszego efektu można zastosować 1-minutowe okłady z nawilżonego ciepłą wodą czystego ręcznika bawełnianego. Ciepły okład delikatnie rozszerza pory i pozwala olejom wniknąć w głąb skóry. Po użyciu należy ręczniczek przepłukać. Taki zabieg ciepłego okładu można powtórzyć od 2 do 4 razy. Na końcu ręczniczkiem zmoczonym w zimnej wodzie zmywamy nadmiar olejów, a twarz pielęgnujemy hydrolatem i kremem lub serum.
Zabieg olejowania bardziej problematycznej cery – trądzikowej lub naczynkowej kończymy przemyciem skóry naturalnym delikatnym mydłem, rezygnując z pocierania twarzy ręcznikiem, na koniec spryskujemy twarz hydrolatem dobranym do rodzaju cery.
Bawełniany ręczniczek wspomagający olejowanie również odpowiednio pielęgnujemy codziennie piorąc go ręcznie w bieżącej wodzie, a przynajmniej raz w tygodniu – dokładniej w pralce.
Co to jest OCM?
Oczyszczanie skóry twarzy olejami bywa nazywane w skrócie OCM (Oil Cleansing Method) i polega na olejowaniu – myciu twarzy naturalnymi olejami, zgodnie z zasadą rozpuszczania tłuszczu tłuszczem.
Podstawowym olejem stosowanym w tej metodzie jest olej rycynowy, który ma wysoką zgodność struktury i konsystencji do ludzkiego sebum. W zależności od rodzaju cery z olejem rycynowym należy zmieszać odpowiednią ilość oleju bazowego:
skóra tłusta: 70% oleju bazowego i 30% oleju rycynowego
skóra normalna: 80% oleju bazowego i 20% oleju rycynowego
skóra sucha: 90% oleju bazowego i 10% oleju rycynowego
Olej bazowy najlepiej wybrać metodą prób i błędów, aby jak najlepiej służył naszej skórze. Pomocą może być poniższe zestawienie, które zawiera oleje najczęściej proponowane dla danego rodzaju cery.
cera sucha, wrażliwa, dojrzała | cera normalna | cera tłusta | cera trądzikowa | cera naczynkowa |
oleje: arganowy, avocado, migdałowy, z pestek malin, z pestek truskawek, z ogórecznika lekarskiego, z pestek róży, z pestek moreli, z pestek śliwek, ze słodkich migdałów | kokosowy, avocado, z pestek róży, z pestek moreli, z pestek śliwek, ze słodkich migdałów | jojoba, kokosowy, konopny, lniany, z pestek brzoskwini, z pestek malin | jojoba, konopny, lniany, z czarnuszki, z krokosza barwierskiego, z pestek malin | z ogórecznika, z pestek malin, z pestek dzikiej róży, ze słodkich migdałów, z zarodków pszenicy |
Aby w prawidłowy sposób dobrać olej do naszej skóry warto wziąć pod uwagę właściwości roślinnych olejów pielęgnacyjnych, w tym zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3, omega-6), z której wynika podział olejów na schnące, półschnące i nieschnące.
Oleje schnące – zawierają w swoim składzie ponad 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, mają bardzo lekką konsystencję i szybko się wchłaniają, nie blokują gruczołów łojowych i nie obciążają skóry. Do olejów schnących należą m.in. olej konopny, jojoba, z ogórecznika lekarskiego, z czarnuszki, olej z pestek malin, z pestek winogron, olej lniany, olej z dzikiej róży i z wiesiołka. Oleje schnące, dzięki temu, że mają niską komedogenność i nie zatykają gruczołów łojowych, polecane są do cery tłustej i trądzikowej.
Oleje półschnące – zawierają od 20% do 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dobrze się wchłaniają, nie pozostawiając na skórze tłustego filmu. W tej grupie olejów znajdują się: olej arganowy, sezamowy, sojowy, olej ze słodkich migdałów, z krokosza, olej słonecznikowy, z pestek moreli. Oleje półschnące najlepiej sprawdzą się do pielęgnacji cery normalnej i mieszanej.
Oleje nieschnące – zawierają mniej niż 20% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, mają gęstą konsystencję i długi czas wchłaniania. Należy do nich m.in. oliwa z oliwek, olej kokosowy, z awokado, rzepakowy, z orzechów laskowych, olej makadamia i z pestek dyni. Sprawdzą się w pielęgnacji cery suchej.
Wysoka zawartość flawonoidów, kumaryny i witaminy C w olejach wzmacnia naczynia krwionośne i wspomaga pielęgnację cery skłonnej do pękających naczynek. Oleje najczęściej polecane do pielęgnacji cery naczynkowej to olej z dzikiej róży, z nasion czarnej porzeczki, z nasion truskawki, olej z pestek malin, olej rokitnikowy, z pestek granatu, olej winogronowy czy z ogórecznika lekarskiego.
Przeciwutleniacze i kwas gamma-linolenowy wspomaga kondycję skóry zmęczonej i dojrzałej, dlatego do jej pielęgnacji polecane są olej z dzikiej róży, z pestek brzoskwini, z nasion czarnej porzeczki, ogórecznika lekarskiego, wiesiołka, olej z pestek śliwek czy żurawiny.
Pielęgnacja skóry twarzy olejami to nie tylko oczyszczanie i intensywne olejowanie. Wybrane oleje można stosować zamiast serum lub kremu – nakładając na skórę bezpośrednio po jej umyciu, wieczorem lub rano. Olejem roślinnym można wzbogacić ulubiony krem lub balsam – dodając olej w proporcjach 5ml oleju na każde 100ml produktu.
Oleje roślinne i ich mieszanki mogą być używane do pielęgnacji całego ciała. Ze względu na swoje właściwości ułatwiają masaż, łącząc pobudzające krążenie zalety masażu z odżywczym i pielęgnacyjnym działaniem olejów roślinnych. Nasze olejki do twarzy i ciała z serii Kwatera Mydła SPA dodatkowo zawierają wyjątkowe kompozycje olejków eterycznych, które wprowadzają w dobry nastrój, działają energetyzująco, a nawet jak afrodyzjak. W efekcie po zastosowaniu olejków skóra staje się bardziej elastyczna, nawilżona, zregenerowana i odżywiona.
Podsumowując, dobrze dobrane i umiejętnie stosowane oleje roślinne są naturalnym i skutecznym sposobem pielęgnacji. Wzbogacają skórę w witaminy, enzymy, antyoksydanty, kwasy tłuszczowe, mikro i makroelementy, a nawet naturalne filtry UV. Przy tym mogą być używane przez osoby o skórze wrażliwej i skłonnej do podrażnień, ponieważ nie uczulają i nie podrażniają oraz działają przeciwzapalnie.
Żródła m.in:
Anna Litwinek, Weronika Zmysłowska, Urszula Oczkowska, Naturalne oleje roślinne w pielęgnacji skóry, Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Kosmetologii i Medycyny Estetycznej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie oraz Gąbka I. Dalmata W., Rzepa P., Hetman W., Oleje roślinne – zastosowanie w pielęgnacji skóry, Studenckie Koło Naukowe przy Pracowni Kosmetologii i Medycyny Estetycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w: Інтеграція світових наукових процесів як основа суспільного прогресу матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції, Київ 2021
- Olejek do twarzy i ciała CYTRUSOWO-DRZEWNY 100 ml69,95 zł
- Olejek do twarzy i ciała CYTRUSOWO-KWIATOWY 100 ml69,95 zł
- Olej z pestek opuncji figowej zimnotłoczony, nierafinowany 15 ml58,95 zł
- Olej z pestek malin naturalny nierafinowany 30 ml31,95 zł
- Olej z pestek śliwek naturalny nierafinowany 30 ml31,95 zł
- Olej z dzikiej róży naturalny nierafinowany 30 ml31,95 zł